RTX 2080 Ti katili AMD Radeon ekran kartı sızdırıldı

2020 yılı oyuncular için oldukça heyecanlı geçmeye devam ediyor. Yıl içerisinde AMD ve NVIDIA, Radeon ve Ampere isimli ekran kartlarını tanıtmaya hazırlanıyor. Özellikle AMD, RTX 2080 Ti rakibi üst seviye bir Navi kartı çıkarmak istediklerini belirtmişti. CES 2020 sonrası AMD CEO'su Dr. Lisa Su, basın ekiplerine üst seviye bir Navi kart için hazır olmaları gerektiğini belirtmişti. Çıkan sızıntılara göre, RTX 2080 Ti katili AMD Radeon ekran kartı test aşamasında.

NVIDIA Ampere ekran kartları erken gelebilir

RTX 2080 Ti katili AMD Radeon ekran kartı test aşamasında

Yeni NVIDIA Ampere ekran kartları, Turing mimarisine kıyasla yüzde 50 daha fazla performans vermeyi hedefliyor. 7 nm transistör teminatı konusunda NVIDIA'nın hangi firmayı seçeceği ise merak konusun. AMD ise rekabete devam edebilmek için donanım destekli Ray Tracing özellikli üst seviye bir Navi kart hazırlıyor. Ancak iki firma da ürünleri konusunda oldukça iyi sır tutuyor. AMD Ray Tracing ekran kartı AMD'nin yeni ekran kartı, OpenVR testinden ortalama 103.3 FPS aldı. RTX 2080 Ti ise bu testten ortalama 80 FPS almıştı. Yeni AMD Radeon ekran kartı, 2080 Ti kartına kıyasla yaklaşık yüzde 30 daha fazla performans göstermiş durumda. Ancak akılları karıştıran durum, AMD'nin test için Ryzen 4800H mobil işlemcisini kullanmış olması. Bu kadar güçlü bir ekran kartının, dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmadığına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak AMD'nin test aşamasındaki bir ürün için neden mobil işlemci kullandığı ise muamma. RTX 2080 Ti katili AMD, genellikle ekran kartları için Radeon RX ismiyle kayıt yaptırıyor. Ancak yapılan bu testte, kartın ismi AMD Radeon Graphics olarak kayıt edilmiş. Bu da akıllara, AMD'nin entegre bir grafik biriminin olabileceğini getiriyor. Ancak kartın testten bu kadar yüksek değer alması, 4800H işlemcisine entegre olmasını imkansıza yakın kılıyor. NVIDIA ve AMD, bu süreçte oldukça kafa karıştırıcı şeyler gösterdi. O yüzden resmi açıklama yapılana kadar beklemek en iyisi diyebiliriz.

NVIDIA RTX’e rakip! AMD Ray Tracing ekran kartları

AMD, birçok iş ortağına mobil Ryzen işlemcilerini yolladı. Hatta Asus'un 4800H işlemcisini, bilinmeyen bir NVIDIA kartıyla denediği de sızdırılmıştı. Siz bu yıl çıkacak ekran kartları hakkında ne düşünüyorsunuz?

The post RTX 2080 Ti katili AMD Radeon ekran kartı sızdırıldı appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.

Via Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net https://ift.tt/2DRFzz0
    Yorumlar
    Facebook Yorumları

0 Yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © 2013. Disney Fan - Sosyal İçerik Blogu - All Rights Reserved
Template Created by ThemeXpose