Üniversite Seçmeden Önce Neler Dikkat Edilmeli?

Üniversite Seçmeden Önce Neler Dikkat Edilmeli?



Birçoğumuz lisede geçen senemizle karşı karşıyayız ve bununla gelecek gelecek. Birçoğumuz için bu, birçok seçenek arasından bir üniversite seçmeye çalışmak demektir. Yani bunlar benim stresli bir avcıdan diğerine olan ipuçlarım.


1. Bir konu seçin

Belirgin ilk adım ne yapmak istediğinizi seçmek ve bununla ilgili en önemli şey, SİZİN sevdiğiniz bir şeyi seçmek, ebeveynlerinizi değil, arkadaşlarınızın yaptığı kursu değil, en iyi olduğun şeyi değil, sadece yapma tadını çıkar Bunu yapmak için dört yıl harcamak zorundasınız ve üzerine çok para harcıyorsunuz, sevdiğinizden emin olun. Daha pratik bir konu veya kariyer planı ile ilgileniyorsanız, alanınızdaki bir çıraklığı düşünün. Derecesi, iş deneyimi ve hepsi bir arada ödeme alabilirsiniz!


2. Kampüs veya Şehir?

Düşünmeniz gereken bir sonraki şeylerden biri, özellikle bir şehirde olmak mı yoksa bir kampüs üniversitesine gitmek mi istiyorsunuz? Şehrin dört bir yanına dağılmış bir üniversiteyle yeni bir şehri keşfetme şansı ister misiniz? Yoksa bütün uni malzemelerinizin ve binalarınızın tek bir yerde bir arada tutulmasını mı istiyorsunuz? Bazı üniversiteler size bu fırsatı sunacak, bazıları farklı olabilir. Önemli olan, önümüzdeki birkaç yıl çalışarak geçireceğiniz yeri ve yerleşimi beğeneceğinizi bilmek.


2. En üst düzeydeki okullar

Bazı okullar, Birleşik Krallık'taki Oxford veya Cambridge ya da Birleşik Devletler'deki Harvard gibi etraflarını saran daha prestijlidir. Bazı insanlar için bu gerçekten istediklerine hitap ediyor. Ben biri için başvurmayı bile düşünmüyordum ama bazı insanlar için bariz seçenek. Onlar çok iş ve içine girmek zor ama gerçekten onları seviyorsanız bunun için gitmek!




4. Kurs


Kurs hakkındaki bilgileri ve hangi bölümlerin kapsandığını dikkatlice okuyun, sevdiğiniz şeyleri yaptığınızdan ve yalnızca ilgilenmediğiniz şeyleri yapmadığından emin olun. Yurtdışında eğitim görmek için heyecan verici fırsatlara bakmak isteyebilirsiniz. bir işe yerleştirme yılı ya da kuruluş yılı mı arıyorsunuz! Eğer dersi beğenmiyorsanız, konuyu hiç beğenmeyebilirsiniz.




5. Üniversiteyi inceleyin


Şimdi muhtemelen açık bir gün geçirmek istediğinize karar verdiğiniz birkaç üniversiteye gitme zamanıdır, böylece gerçekten bakabilir, bazı öğretmenlerle ve mevcut öğrencilerle tanışabilirsiniz, böylece ilk elden tavsiye alabilirsiniz. Bir kez oraya varırsanız ve kütüphaneyi sevmiyorsanız, kampüs sizin için değildir veya bilmediğiniz ve sevmediğiniz bir şey bulursanız, o zaman sizin için üniversite değildir.





6. Başvuru zamanı!


Yıllarca karar vermenin neye benzediğini hissettikten sonra bunu beş seçeneğinize indirdiyseniz, kişisel bir ifade yazma ve görüşme becerilerinizi uygulama zamanı. Sonra bu uygulamayı gönderin. Başvuru süreci her ilçede farklıdır; örneğin, burada İngiltere'de UCAS kullanıyoruz, ancak ABD'de Ortak APP'yi kullanmak isteyebilirsiniz. Yaşadığınız yere nasıl başvurduğunuzu öğrenin ve daha önce yapmış olduğunuz kişilere sorun veya ne yapmanız ve hazırlanmanız gerektiğine dair özel rehberlik danışmanlarına sorun. Cesur ol ve devam et!


Üniversiteniz ve yüksek öğrenim yolculuğunuzun sizi götürdüğü her yerde okuduğunuz ve iyi şanslar için teşekkürler!


Previous Post
Next Post

post written by:

0 Comments: