Sınavlara Nasıl Çalışılır ve Nasıl Daha İyi Hazırlanılır?

Sınavlara Nasıl Çalışılır ve Nasıl Daha İyi Hazırlanılır?Kabul edelim ki, hepimiz çok uzun zamandır ertelediğimiz ve büyük bir sınav için çalışmak zorunda kaldığımız bir durumdayız. Bunlar, ders çalışmanıza ve zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacak bazı hızlı ipuçları
Ne Çalışacağını Bil

Bu adımın aptalca göründüğünü biliyorum, ama muhtemelen en önemlisi. Örneğin, bir bölüm testiniz varsa, hangi bölümlerin üzerinde olduğunu öğrenin ve bu bölümleri öncelik haline getirin. Bir zamanlar bu bölümdeydim, burada tüm bölümün ana hatlarını belirledim ve testte başarılı olamadım çünkü önemli kısımlara odaklanmamıştım.

Çalışmak İçin İyi Bir Yer Bulun

Öğrenme deneyiminizi optimize etmek için, SİZE en uygun yeri seçmek en iyisidir. Bazıları gürültülü yerleri tercih ederken, bazıları sessiz olanları tercih eder. Hangisinin sizin için uygun olduğunu bulmak için, en fazla bilgiyi hangi yerde alabileceğinizi belirlemek için farklı alanlarla deneyler yapınız. Bu uyku programınızı bozar. Bunun nedeni, yatağa uzandığınızda bir kere yorgun hissetmeniz gerektiği için daha rahat uyumanızdır. Gününüzün çoğunu yatağınızda geçirirseniz, bu duyguyu kaybedersiniz.


Gerçekleri ve Notları Yazın!

Bu çok yorucu gelebilir, ancak olayları ezberlemenin en iyi yollarından biridir. Zaman kaybetmemek için, sadece ezberlemekte zorlandığınız şeyleri yazmayı deneyin (zaten bildiğiniz şeyleri yazmanız anlamsız olacaktır). Bu teknik, ezberlemeye çalıştığınız her şeyi daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Örgütlü kalmak

Ezberlemek için çok şeyiniz varsa, her şeyi bölümlere ayırın ve her birini ezberlemeye çalışın. Notlarınızla, her şeyi bir arada tutmak için farklı renkler, grafik düzenleyiciler ve çizimler kullanmaktan çekinmeyin


Birine öğret

Bu numarayı her zaman kullanıyorum ve bildiğim ve bilmediğim şeyleri anlamama yardımcı oluyor. Herkese, bir arkadaşına, kardeşine, ebeveyne vb. Şeyler yapabilirsin ve onlara az önce okuduğun her şeyi anlat. Bir şeyi unutursanız, bir yere yazın ve yaptığınız zaman, unuttuğunuz şeyleri inceleyin.

Farklı hafıza teknikleri kullanın

Bir liste gibi bir şeyi ezberlemeniz gerektiğinde, kısaltmalar veya hafıza sarayları gibi teknikleri kullanın. Bunların ne olduğunu bilmiyorsanız, onları aramaktan çekinmeyin. Ayrıca, birini düşünmekte zorlanıyorsan, aramayı dene! Ezberlemek için yukarıdaki ipuçlarını kullanmayı deneyin.

Müzik dinlemek

Sadece kelimeleri içermediğinden emin olun (klasik müzik). Odaklanma, konsantrasyon ve ezberleme becerilerinin artmasına yardımcı olmak için youtube'da birçok başka parça var.

Aralar vermek!

Bu, çalışmalarınızla kendinizi şaşırtmamak için çok önemli bir ipucu. Çalışmak için kullanılan popüler bir strateji tüm dikkat dağılmalarını kapatmak ve 25 dakika boyunca üretken olmaktır. Bunlar bittikten sonra 5 dakika ara verin. Buna yaklaşık 3 kez devam edin ve 15 dakikalık daha büyük bir mola verin. Bu yöntem, çalışmanızı çok fazla zorlanmadan gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

GÜVENLİ VE İYİ KORUMA !!!

Bu son derece önemli bir adım ve öyle gözükmese de notunuzu etkileyebilir. Her şeyi bir kenara bırakmanız ve uyumanız için bir zaman ayırdığınızdan emin olun (tercihen gece yarısına kadar). Bu da iyidir, çünkü size daha fazla iş yapmanıza yardımcı olacak bir "son tarih" verir. Bununla birlikte, yatmadan önce çalışmanın bilimsel olarak daha hızlı ezberleyeceği ve daha yüksek konsantrasyon tutabildiği kanıtlanmıştır. Ancak aşırıya kaçmayın ve biraz dinlendiğinizden emin olun. Eğer bitirmediyseniz, eğer sabah geç saatlerde ders alırsanız muhtemelen hiçbir şey hatırlamayacağınız için vaktiniz varsa sabahları çalışın. Ve son olarak, bu kadar gergin olmayın. Teste güvenle başlayın ve sınavınız boyunca bu tutumu koruyun. Bunu yapabilirsin!

Previous Post
Next Post

post written by:

0 Comments: