Kabarık ve yumuşak Dorayaki Süt Burger evde (Doraemon Krep) nasıl yapılır - video ile tarifi!
Vietnam'daki birçok çocuk için çocukluk popüler bir Japon manga serisi olan Doraemon'dur. Doraemon, Nobita adında iyi kalpli fakat beceriksiz bir çocuğa yardım etmek için zamanda geriye yolculuk yapan robotik bir kedidir. 22 bir buluş olarak nd yüzyılda, sadece hayal var güçleri ile yaptığı futuristik gadget'larla Doraemon en 'sihirli' cebi asla beni ve benzeri diğer birçok okuyucular, çocuklar ve yetişkinler şaşırtmak için durdurdu.

'Doraemon' adının nereden geldiğini biliyor musunuz? Aslında, 'Dora' yazarın kasıtlı cezasından biridir. Oldukça güçlü bir robot olan Doraemon, dünyadaki en sevdiği şey olan Dorayaki'nin (sandviç Japon krepleri) cezbedilmesine asla karşı koyamadı. Bir tabak dolusu Dorayaki'yi parçalamak Doraemon'a böyle bir neşe getiriyor ve bu tarifi denedikten sonra aynı şekilde hissedeceğinize eminim.Tüm zamanların en gözde yemeği yani vazgeçilmesi zor olan pankeki "Dorayaki"
İlk bakışta, Dorayaki'yi turta yapmak kolay görünüyor - sonuçta, normal krep yapıyormuşsunuz gibi görünüyor: bir kase, un, yumurta, süt, şeker, karışım ve kızartma. Ama kanmayın, Dorayaki normal gözleme değil. Tarifi mükemmel hale getirmeniz biraz zaman alıyor, çünkü ben meyilliyi karıştırırsak, pankeklerimiz hala kabarık gözükse de, kazdıkça biraz daha lezzetli olacaklarını fark ettim. yüzeyindeki küçük hava kabarcıkları tarafından masal.

Endişelenmeyin, onlar hala çok fazla yenilebilir ve lezzetli, ama denediğim gerçek Japon Dorayaki'nin dokusu, yassı pandispanyadan çok, pankekten daha fazla. Bu nedenle, hafif ve havadar çırpılmış yumurta akını meyilliye dahil etmeye karar verdim. Biraz daha çaba sarf etmek zorunda kalacağız ve kreplerin kızartması daha uzun sürüyor, ama güven bana, hafif, süngerimsi kek buna değer. Ayrıca, onları daha uzun süre saklayabiliriz (normal krepler birkaç saat sonra sertleşebilir ve sertleşebilir), bu da büyük bir parti hazırlamaya ve buzdolabına koymaya veya dondurmaya karar verirsek harika - harika ve lezzetli Dorayaki'ye ulaşmadan istediğimizde kilerimiz için!


Olduğu söyleniyor, iki yöntemden birini seçmek için çekinmeyin. Ne de olsa, Dorayaki'yi buzdolabına koyarken, hepsini yiyebilirsin.  ;)


DORAYAKİ TARİFİ - FLUFFY SPONGE KEK STİLİ

20 Dorayaki Krep İçin Tarif (çap 5-6 cm)

MALZEMELER

 • 1 bütün yumurta (60 - 65 gram / yumurta, kabuk dahil) + 1 yumurta sarısı (18 - 20 gram)
 • 15 gram (1 yemek kaşığı) pudra şekeri
 • 10 gram (1/2 yemek kaşığı) bal
 • Sp çay kaşığı vanilya özü
 • 80 ml (1/3 bardak) tam yağlı süt
 • 10 gram (2 çay kaşığı) bitkisel yağ
 • 90 gram (3/4 bardak) kek unu
 • ½ çay kaşığı kabartma tozu

Baze için

 • 1 yumurta akı - oda sıcaklığı
 • 20 gram (4 çay kaşığı) şeker
 • 1/8 çay kaşığı tartar kreması

TALİMATLAR

Bu tarifin öğretici bir videosu var ve ingilizce bir youtube videosu ile altyazıları açıp türkçe seçeneğini kullanarak türkçe altyazılı bir şekilde Dorayaki pankek krep tarifini izleyebilirsiniz, dilerseniz türkçe olarak youtube'da tarifin aramasını yapabilirsiniz.
DORAYAKİ TARİFİ - PANKEK TARZIMALZEMELER

 • 2 yumurta (60 - 65 gram / yumurta, kabuk dahil) - buzdolabı sıcaklığı (bu kreplerin daha iyi çıkmasına yardımcı olur)
 • 30 gram (2 yemek kaşığı) pudra şekeri
 • 10 gram (1/2 yemek kaşığı) bal
 • 70 gram (1/2 su bardağı + 1 yemek kaşığı) kek unu
 • ½ çay kaşığı kabartma tozu
 • Sp çay kaşığı vanilya özü

TALİMATLAR

1Büyük bir kapta yumurta, şeker, bal ve vanilya özü ekleyin. İyice kombine kadar çırpma, yumurta karışımı kabarık olmak zorunda değildir.

2. Kek unu ve kabartma tozunu elekten geçirin ve iyice karıştırın. Mümkün olduğunca çabuk karıştırmaya çalışın ve fazla karıştırmayın, aksi takdirde Dorayaki oldukça zor olacaktır. Kase örtün ve buzdolabında 15 dakika bekletin.

3. Çıkardığınızda, meyilli dökülebilir bir tutarlılıkta olmalıdır. Çok kalınsa, 1 çay kaşığı su ekleyerek gevşetebilirsiniz (ancak bundan kaçınmaya çalışın - dediğim gibi, ne kadar çok karıştırırsanız, krepler o kadar sert olur).

4. Krepleri ilk tarifle aynı şekilde kızartın. Hamuru tavaya dökerken, kaşığı bir yerde tutun ve doğrudan tavaya dökün, güzelce yuvarlak bir gözleme olacak. Unutma, meyilliyi karıştırma!* Önemli notlar:

- İlk tarifte, yumurta karışımını ve unu birlikte katlarken hava kabarcıklarını kırmamaya çalışın. Kabarık krep yaparken bu hava kabarcıkları bizim en iyi arkadaşlarımızdır!

- Krepleri kızartmak için bitkisel yağ yerine tereyağı kullanın - krepe zenginlik katar ve artı, mutfağınız çok güzel kokar.

- Düz, yapışmaz bir tava en çok tercih edilenidir. Isı dağılımını sağlamak için kreplerinizi elektrikle veya endüksiyon ocakta kızartın, çünkü ısı tava tabanına yalnızca bir gaz ocağında konsantre olma eğilimindedir.

- İç kısmı hala çiğ iken kreplerin yanmasını önlemek için düşük ısıda kızartın (elektrikli ocağımda, tencereyi 2/6 seviyesinde bıraktım). Bir termometre kullanırken, tava yaklaşık 100 ° C (212 ° F) idi. Tava çok fazla ısınırsa, önceden nemli bir havlu hazırlayın ve tavaya havluyu dökmeden önce soğuması için havlunun üstüne yerleştirin.

* Doldurma ve depolama

- Krepleri tepsiden çıkardıktan sonra soğutma rafında soğumaya bırakın.

- Dorayaki'nin geleneksel dolgusu kırmızı fasulyeden (azuki) yapılmıştır. Doremon, Dorayaki'sini kalın, kremsi ve parlak kırmızı fasulye ezmesiyle seviyor, yapımı için çok fazla şeker gerektiren ve belirli bir tatlı dişiniz yoksa biraz fazla tatlı olabilir. Bunun yerine videoda gösterildiği gibi daha az şaşırtıcı olmayan Nutella kullandım. Diğer olası seçenekler arasında, geleneksel Japon lezzetine hala yapışmayı düşünüyorsanız, fıstık ezmesi, çırpılmış krema, kremalı krema (choux krema dolgusu) veya matcha krema kremi vardır.

- İlk yöntem kullanılarak yapılan sünger Dorayaki kreplerinde, plastik kaplamanız ve 1-2 gün buzdolabında bekletmeniz yeterli. Servis yapmadan yaklaşık yarım saat önce krepleri çıkarın ve oda sıcaklığında bırakın. Dorayaki'yi mikrodalga fırında 600W'de 20 - 30 saniye kadar da ısıtabilirsiniz. Kreplerin kurumasını önlemek için plastik ambalajı bırakmayı unutmayın.

- Krepleri daha uzun süre (2-3 ay boyunca) saklamak istiyorsanız, dondurucuya hava geçirmez bir kapta koyun. Servisten önce defrost.

- Genelde Dorayaki'yi, onlara hizmet etmeden önce doldurmam - hiçbir şey yeni yapılan dolguları yenemez.

- Sonuncusu yöntemiyle yapılan kreplerde, uzun ömürlü depolamaya uygun olmadıklarından, mümkün olan en kısa sürede tüketin.

* Yaygın hatalar - Gözleme problemleri ve çözümleri

- Kahverengi ve beyaz lekeler ile düzensiz kahverengi krep: tavada çok fazla yağ var. Fazlalığı bir miktar kağıt havluyla silin.

- Krep sert ve kabarık değildir:

 • İlk yöntemi izlerseniz: Bunun nedeni, kremanın yeterince çırpılmadığından veya çok fazla katlanırken sönük olmasıdır.
 • İkinci yöntemi uygularsanız: meyilli fazla karıştırmışsınızdır.
- Krepler duygusaldır ve yumurtanın tadı-y: az pişmişlardır. Tencereye geri koyun veya sıcaklığı ayarlayın.

Previous Post
Next Post

post written by:

0 Comments: