Deneme Nasıl Yazılır? (En Doğru Anlatım!)


Denemeler zor, hepimiz bunu biliyoruz. Altıncı Form'da üç konuyu inceliyorum ve neyse ki benim için üçü de deneme konusu (İngilizce Edebiyatı, İngiliz Dili ve Tarihi). Bu, son iki yılda yazabileceğimden daha fazla makale yazdığım anlamına geliyor. Stresli sınıf arkadaşlarımdan en çok duyduğum sorulardan biri 'nasıl bir makale yazıyorsunuz?' normalde 'aptalca geliyor' takip eder, ama değildir. Kimse size asla oturmadı ve 'bu nasıl bir makale yazarsınız' demiyor, bu yüzden düşündüm, yazdığım yüzlerce denemeden sonra kalifiye oldum, neden bir şans vermedim? İşte burada, iyi bir makale yazmak için rehberim.Birinci Adım: Hazırlık her şeydir


İçeriğimizi gerçekten bilmeden bir makale yazmaya çalıştık, içeri girip çıkabileceğimizi umuyoruz, asla gerçekten yapamazsınız, söz veriyorum. Yapmanız gereken ilk şey, içeriği bilmek, gözden geçirmek, notlarınızı toplamak, hazırlamak için ne yapmanız gerekiyorsa onu yapmaktır. Ve evet bu, kırtasiye ve kağıdınızı vb. Toplamak dahil, buna başlamadan önce ihtiyacınız olan her şeyi bildiğinizden ve bildiğinizden emin olun. Şahsen, Quizlet tarafından içerik ve tarih öğrenmek için yemin ederim, bu gerçek bir hayat kurtarıcı.

İkinci Adım: Gerçekten soruyu okuyun


Sorunun size ne sorduğunu bilmeniz gerçekten önemlidir, aksi takdirde ne hakkında konuşacağınızı bilemezsiniz. Sorunun anahtar kelimelerini vurgulayın ve sürekli olarak ona bakın ve okuyucuyu / sınavcısını / öğretmeninize soru hakkında konuştuğunuzu göstermek için anahtar kelimeleri kullanın, aksi halde işaretlerini kaybedebilirsiniz!

Üçüncü Adım: Giriş zamanı


Kendine sor, ne demeye çalışıyorsun? Soruya cevabınız nedir? Kitaplar, argümanlar gibi iki şeyi karşılaştırıyorsanız, faktörler Both Both Whereas yapısını kullanırlar. Hem A hem de B bunu söylüyor veya bunun hakkında konuşuyor, ancak A bunun hakkında, B ise bunun hakkında söylüyor. Sonra şunu söyleyerek bunu tekrarlayın, bu C üzerine bir yorumdur; C her şey olabilir: 'zamanın beklentileri' 'cinsiyet rolleri' 'Truman'ın başkanlığı'. Bunun amacı, argüman çizginizi (söylemek istediğiniz şeyi) gerçeklere ve bilgilere dayandırdığınızı göstermek için derhal tanıtımınıza bağlam eklemektir.
Dördüncü adım: Bireysel paragraflar


Bilgilerinizi parçalayın, ele almanız gereken şeylerin ve yapmak istediğiniz bireysel noktaların bir listesini yapın. Paragrafınıza genel noktanızı ve bu paragrafın amacını birleştiren bir konu cümlesi ile başlamayı unutmayın ve bunu tekrar soruya bağlayarak (anahtar kelimelerinizi unutmayın) ve bu kişi hakkında bir yargıya varın. Bütün noktaya referansla gelin. Ortada, kanıt, gerçek ve alıntılarla amacınızı destekleyin.
Beşinci Adım: Sonlandır


Bir patlama ile dışarı çık! Bir karar vererek bitirin, okuyucuya cevabın ne olduğunu söyleyin. Klişeden başka bir şeyle başlamak için 'nihayet', ben şahsen 'nihayetinde' tercih etmeyi tercih ediyorum. Mümkünse, sonuçta okuyucuyu vurmak için güzel bir ilginç gerçeği kaydedin. Bu esasen “temelde haklıydım ve önceki paragraflar bunun kanıtıdır” deme şansınız.
Previous Post
Next Post

post written by:

0 Comments: