Bilmeniz Gereken 10 Genç Aktivist

Bilmeniz Gereken 10 Genç Aktivist

Kısa bir süre önce birkaç genç aktivisti keşfettikten sonra, topluluklarını ve çevrelerindeki dünyayı daha iyi hale getirmek için çok çalışan on genç, çeşitli aktivistten oluşan bir listeyi derleyeceğimi düşündüm. Topluluklarına yardım etmek veya olumlu bir etki yapmak isteyenler için, başkalarının yaptıklarını okumak inanılmaz derecede yardımcı ve motive edici olabilir. Genç aktivistlerin çalışmalarını, mesajlarını duyurmak ve başkalarını belli meselelerle mücadele etmek için yapılması gerekenler konusunda eğitmek için sürekli olarak paylaşmak da önemlidir. Bu nedenle, aşağıda, belirli bir düzende olmayan, mesajları ve eylemleri bilinmesi ve savunulması gereken on genç eylemci var.10. MARLEY DIAS


Marley Dias 14 yaşında ve 2015'te (sadece 10 yaşındayken) # 1000BlackGirlBooks adlı bir kampanya başlattı ve okulda siyah ana karakterleri olan kitapları okumadığını hayal kırıklığına uğrattı. Kampanyasının amacı, beyaz kızlardan ziyade ana kız olarak siyah kızlardan oluşan 1000 kitap bağışlamak ve toplamaktı. Kampanyası büyük bir başarıydı ve kendi kitap anlaşmasını yaptı ve sonunda Marley Dias Gets It Done isimli bir kitap yayınladı. Marley kitabında aktivizm ve sosyal adalet konusundaki yolculuğunu anlatıyor ve diğer çocuklara kendi topluluklarında olumlu değişiklikler yapma konusunda ilham veriyor.


9. JERIE MARGOLIN
Today I am joining the #FridaysForFuture family and I will now #SchoolStrike every Friday until all #AmazonRainforest deforestation has stopped 🌳 . I am striking here in the United States in solidarity with the school strikers in my family’s home country of Colombia 🇨🇴 , where much of the Amazon Rainforest is. I was inspired by the bravery of the Latin America #Fridays4Future movement and the youth there who risk so much in dangerous circumstances to break the rules for what is right. If they can do it, I can do it. If the Amazon Rainforest is deforested any more, we lose the battle for survival for life on earth. So I am joining my Latin American siblings in breaking the rules for #climatejustice and joining their fight to protect the green places of #Latinoamérica 👊🏼! Feel free to join me everyone. #SaveTheAmazon #FridaysForForest #ThisIsZeroHour #SchoolStrikeforClimate
Jamie Margolin (@jamie_s_margolin)'in paylaştığı bir gönderi ()

Jamie Margolin, 17 yaşında bir iklim adaleti aktivisti ve Zero Hour organizasyonunun kurucusudur. Zero Hour organizasyonunun ana hedefleri, web sitelerine göre, Amerika Birleşik Devletleri etrafındaki toplulukları, kapitalizm, ırkçılık ve sömürgecilik gibi iklim değişikliğinin olası nedenleri ve bunların iklim hareketi ile nasıl ilişkili olduğu konusunda eğitmek iklim adaleti kavramı. Örgütü, iklim değişikliğinin etkilerini tersine çevirmek için zamanımız tükendiğini ve radikal bir değişime ihtiyaç duyduğumuzu hissettikten sonra örgütü kurdu. Hillary Clinton’un Washington Eyaleti’nin merkezinde 14 yaşındayken gönüllü oldu ve daha fazla hükümet eylemi isteyen protesto yürüyüşleri organize etmenin bir parçası oldu.


8. MARI COPENYMari Copeny 11 yaşında ve sadece 8 yaşındayken Başkan Obama'ya ondan tanışmasını isteyen bir mektup yazdığı ve Washington DC'de Flint su krizinden bahsetmesi için birkaç kişi daha yazdığında ulusal dikkatini çekti. Michigan Flint'in temiz su almadığı gerçeğine karşı farkındalık için aktif bir şekilde kampanya yürütüyordu. Obama cevap verdi ve bunun yerine Flint'e geleceğini ve oradaki insanların ihtiyaç duydukları yardımı aldıklarından emin olduklarını söyledi. Mari, Flint'te okula giden öğrenciler için çevrimiçi olarak para topladı, konut sakinlerinin arabalarına su doldurmaya yardım etti, zorbalık karşıtı kampanyalara katıldı ve yetersiz çocuklara farklı filmlerin ücretsiz gösterimlerini sunmaya çalıştı.


7. XIUHTEZCATL MARTINEZ Xiuhtezcatl Martinez, 18 yaşında bir yerli çevre aktivisti ve Dünya Muhafızlarının gençlik direktörüdür. Dünya Muhafızları, gençleri güçlendirmek ve onlara liderlik fırsatları vererek onlara yardım etmek isteyen bir organizasyondur. Çevre bilinci ve eylemine odaklanır. Dünya Muhafızları’nın gençlik direktörü olan Xiuhtezcatl Birleşmiş Milletler’de konuştu, böcek ilaçlarını yerel parklardan uzaklaştırmak için çalıştı ve ABD’nin federal hükümetine doğrudan eylemde bulunmadığı için esas olarak gençlik önündeki bir davayla ilgili 21 davacıdan biriydi. iklim değişikliğine karşı.

6. GRETA THUNBERGGreta Thunberg 16 yaşında bir İsveç iklim aktivisti. İklim değişikliği konusunda Cuma okulu grevlerine başlamasıyla tanındı. İklim değişikliğine karşı daha fazla eylem için İsveç parlamentosu dışını protesto ederek başladı. Yavaş yavaş, hareketi büyüdü ve büyüdü, bu da 112 ülkeden öğrencilerin okulda iklim değişikliği için grevlerine katılmasını sağladı. Halen Nobel Barış Ödülü'ne aday olmuş, 2018’de BM İklim Değişikliği Zirvesi’nde COP24’e hitap eden Ted Talks’a değinmiş ve iklim değişikliğine karşı önemli bir eylemde bulunulmamasına ilişkin endişeleri hakkında İngiltere Parlamentosu’na .


5. BLAIR IMANI
Two years ago today I was arrested in Baton Rouge for protesting the murder of #AltonSterling at the hands of two Baton Rouge police officers. For two years the Sterling family has grieved without receiving justice. For two years, I and many other protesters have had our lives put on hold by pending charges and the threat of further action from the Baton Rouge police department. So much has happened over these past two years. I feel like a different person. For two years I’ve seen these photos in various articles about police violence and I’ve shuddered. Sometimes it feels like I’m looking at someone else, another woman who is screaming for fear of her life. Today I can recognize that this was me. In the streets of Baton Rouge after chanting beside my partner of 3 years, @keemomuhammad. We said things like “put the guns down” and “the world is watching”. Alas, we ended up in cuffs and spent the next hours en route to East Baton Rouge Parish Prison. I am stronger today than I was two years ago but this is only because I’ve had resources to help me parse through the trauma. Today I mentor youth activists like @littlemissflint, @royce_the_mann, and @ziadtheactivist. Whether you can be literally in the streets or organizing online we need everyone to make a positive change. How are you working toward a better world? #BlackLivesMatter
Blair Imani (@blairimani)'in paylaştığı bir gönderi ()

Blair Imani 25 yaşında bir aktivist ve yazar. Modern HERstory: Kadınların ve Nonbinary İnsanların Tarihini Yeniden Yazma Hikayeleri adlı kitabını yazdı ve şu anda 2020 Ocak ayında çıkacak olan Büyük Göç üzerine bir kitap yazıyor. Yazılarıyla birlikte, Black Lives'ın güçlü bir üyesi. Madde Hareketi 2016 yılında, Aaron Sterling cinayetini protesto ettiği için tutuklandı. Ayrıca HER için feminist örgüt Eşitliği'nin genel müdürüdür ve 13769 (sırasıyla şu anki Cumhurbaşkanı Trump tarafından verilen Müslüman Yasağı) İcra Emri'ne karşı aktif bir şekilde protesto etti.


4. MALALA YOUSAFZAIMalala Yousafzai, 21 yaşında Pakistanlı bir kadın eğitimi aktivisti. Taliban, Pakistan'ı işgal edip kadın ve kızların bir eğitime erişmelerini engelledikten sonra, Malala genç yaştan itibaren eğitimi savunmaya başladı. 11 yaşındayken, BBC Urdu için kentindeki Taliban işgali hakkında takma adı altında yazmaya başladı. Birkaç yıl sonra, 2012 yılında, o ve birkaç diğer kız, sınava girdikten sonra otobüse binerek eve Malala'nın kadın eğitimi için yükselen aktivizmine tepki veren Taliban silahlı bir adam tarafından vuruldu. İyileştikten sonra Malala Fonu adlı kar amacı gütmeyen bir organizasyona başladı ve öyküsünü ayrıntılarıyla anlatan Ben Malala isimli bir kitap yazdı. 2014 yılında Nobel Barış Ücreti aldı ve şu anda Oxford Üniversitesi'nde okuyor.


3. JAZZ JENNINGS18 yaşındaki Jazz Jennings, LGBT hakları savunucusu ve TransKids Purple Rainbow Vakfı'nın kurucu ortağı ve trans gençlere yardım etmeyi amaçlıyor. Ayrıca, deniz kızı kuyrukları yapan ve transeksüel gençler için para topladığı Purple Rainbow Tails adlı bir şirketi kurdu. Genç transseksüellerin karşılaştığı sorunlar hakkında hem Youtube kanalında hem de Jazz reklamında yer alan realite dizisinde sık sık konuştu.

2. EMMA GONZALEZ
19 yaşındaki Emma Gonzalez, silah kontrolü için bir aktivist. 2018 Şubat'ında orada çekimden kurtulan Marjory Stoneman Douglas Lisesi öğrencileri arasındaydı. O zamandan beri silah reformu ve silah kontrolü için güçlü bir savundu. Ayrıca, ülke genelindeki öğrencilerin öncülüğünü yaptığı ve daha iyi ve daha katı silah yasaları için kampanya yapan March For Lives hareketinin önemli bir organizatörüydü. Emma, ​​2018'de yapılan televizyon belediye binasında yapılan toplantıda, kendisinin ve diğer öğrencilerin NRA'yı (Ulusal Tüfek Derneği) eleştirenlerin yanı sıra, onu destekleyen ve Birlikten para alanları eleştirdi. Yaz aylarını ABD’yi gezerek, oy kullanmaları ve silah reformu hakkında konuşmaları için harcadı.


1. DEJA FOXXDeja Foxx Activist (@dejafoxx)'in paylaştığı bir gönderi ()

19 yaşındaki Deja Foxx, cinsel eğitim eksikliğinin düşük gelirli renkli insanları olumsuz yönde etkilediğini fark ettiğinden daha iyi seks eğitimi için savundu. Deja Planned Parenthood ile çalıştı ve Arizona Devlet Senatörü Jeff Flake ile kadınların sağlığı hakkında konuştuğu için viral oldu. Ayrıca Üreme Sağlığına Erişim Projesi'nin kurulmasına yardımcı olmuştur. Ayrıca, tabanca şiddetini protesto eden birkaç yürüyüş ve grevde çalıştı. Deja ayrıca Capitol Hill'de lobi yaptı, aile ayrılığını sonlandırmak için çalıştı ve GenZ Girl Gang'ı kurdu. Ayrıca 21 yaş altı Vogue’un 21’inden biri olarak seçildi.
Previous Post
Next Post

post written by:

0 Comments: